تبلیغات
موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران - مطالب خرداد 1393
موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


وبلاگ موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران به شماره ثبت 174 واقع در زاهدان با اهداف کاهش آسیب و مواد مخدر ایدز که از جمله کارهای موفق این موسسه افتتاح اولین مرکز DIC (مرگز کذری معتادین ) جنوب شرق کشور تحت حمایت معاونت امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی س و ب ادرس مرکز زاهدان خیابان هیرمند شمالی بین هیرمند47 و 49 که این مرکز توانسته با تحت پوشش قراردادن بیش از 400 معتاد گذری در یه سال گذشته در یکی از محله ای محروم شهر زاهدان امار خوب و قابل توجهی از خود به جای گذارد . ضمنا تمام سوالات شما رادر مورد ایدز-اعتیاد-آسیب های اجتماعی- مهارت های زندگی - ترک اعتیاد - و بیماری ها جوابگو می باشد . تلفن های تماس : 05414508964 و همچنین در زمینه ترک اعتیاد و خدمات مشاوره ایی و حمایتی ویژه معتادین در شهر زاهدان به صورت رایگان همکاری مینماید

مدیر وبلاگ : عظیم جان آبادی

تقدیر
مقدمه

حمد و سپاس از جمله اموری است که هر انسان شایسته ای به حکم عقل و وجدان نسبت به ولی نعمت خویش انجام می دهد. امّا حمد و سپاس در مقام الهی و از نعمات الهی ویژگی مهمی است که شاکر و حامد بودن انسان را به صفات الهی مزیّن می نماید که خداوند خود شاکر و حامد است!

ریشه ی حمد خدا!

یکی از نعمات خدای متعال به بندگان آن است که به ایشان فهم و شعوری کرامت می کند تا او را شایسته ی نیایش بدانند و به حمد و مدح او بپردازند. این معرفت و شعور پس از آن است که انسان به توحید افعالی حضرت حق آگاهی پیدا کرده و بفهمد که حاکمیت هستی در دست قدرت خداوند حکیم و مدبری توانا بوده و بر خلاف حکمت ، پر کاهی از زمین بر نمی خیزد. پس اگر خداوند به بندگان دستور داده که به حمد او بپردازند برای رشد معنوی بندگان است!

 

توحید افعالی و حمد الهی!

وقتی اعتقاد به توحید افعالی حضرت حق در دل انسان ریشه بدواند و محکم شود آدمی هر چیز را در ید توانایی خواهد دید که به جز گشودن زبان به حمد و سپاس، کاری از دست او بر نمی آید! به همین دلیل به تناسب قوی شدن توحید افعالی در انسان و اعتقاد به مالکیت و حاکمیت مطلق الهی، سپاسگزاری و حمد و ثنای الهی در بنده قوی تر می شود. به بیان دیگر بنده به میزان تجلی و تبلور توحید افعالی در درونش حامد و شاکر درگاه الهی است و نه بیشتر و کمتر!

 

اهل حمد بودن و مقامات معنوی!

مقام حمد و ستایش مقامی بس بزرگ و نعمتی بس عظیم از نعمت های معنوی است. ستایشگران حضرت حق را در پیشگاه حضرت دوست ارزش والایی است و اجر و مزدشان آن قدر والاست که فوق آن را نمی توان تصور کرد. در روایات بسیاری از حضرت رسول (صلی الله علیه واله وسلم) به عنوان «صاحب لوای حمد» یاد شده است و این مقام از والاترین جایگاه هایی است که به آن شخصیت بزرگ اختصاص یافته است و نشان دهنده ی یکی از مقامات و مراتب شهود ایشان است. بر این اساس اهل حمد بودن به معنای آن است به واسطه ی تجلّی توحید افعالی در درون او هنگامی که مومن دعا می کند خود را در سایه ی لوای حمد حضرت رسول (صلی الله علیه واله وسلم) قرار می دهد و خود را متصل به آن فیض مقدس الهی می کند و به کرامتی عظیم مفتخر می گردد!

شکر و سپاس الهی افزایش ظرفیت وجودی ما را برای نزول و بارش برکات الهی تأمین می کند و استعداد بیش از پیش به پذیرش آن را فراهم می سازد. رابطه ی بین شکر و سپاس و نیز پیدایش رحمت و تزاید نعمت تکوینی است

حامد و شاکر الهی بودن پله پله تا ملاقات خدا!

بنابراین حمد و سپاس الهی که ناشی از تجلی توحید افعالی در درون آدمی است خود نعمتی عظیم است که شایسته ی حمد و سپاسگزاری بس عظیم است که:

بنده همان به که ز تقصیر خویش عذر به درگاه خدا آورد

ورنه سزاوار خداوندی اش کس نتواند که به جای آورد!ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عظیم جان آبادی
1393/03/31
این انتخاب‌ها هستندکه سرنوشت ما انسان‌ها را رقم می زنند پس بهترین روش برای داشتن زندگانی شاد و آسوده داشتن انتخاب‌های مناسب است و شاید مهم‌ترین انتخاب زندگی هر فرد انتخاب شریک زندگی است .
فرآوری:مریم تجریشی - مرکز مشاوره
همسرگزینی در 20 گام

ازدواج و انتخاب همسر، به عنوان سنگ بنای اولیه خانواده و به عنوان عاملی اساسی برای زوجیت و همدلی دو جوان و زمینه بالندگی و پیشرفت همسران به شمار می آید. چنانچه این گام که مهمترین گام در زندگی یک فرد به شمار می آید به شکل صحیح و سنجیده برداشته شود ،نتایج مطلوب و پیامدهای سازنده آن در طول زندگی آشکار خواهد شد . بنابراین لازم است جوانان در این مهم با چشمانی باز قدم بردارند و قبل از انتخاب همراه خود در خصوص ملاک ها و معیارهای اساسی انتخاب همسر، شناخت کافی پیدا کنند.

متاسفانه کشور ما دارای یکی از بالاترین اعداد نرخ طلاق در میان کشورهای جهان است و چقدر از سرمایه های مادی و معنوی این کشور و چقدر از ارزشمندترین سرمایه انسانها که عمر باشد در میان جنگ و جدالهای خانوادگی و در میان راهروهای دادگاهها به هدر می رود و به راستی علت این همه نابسامانی ها در میان این قبیل زن و شوهر ها چیست ؟

گرچه مهمترین علت طلاق ناشی از رفتارهای نسنجیده زوجین در زندگی می باشد و اگر افراد دقت نظر بیشتری در رفتارها و گفتارهای خود داشته باشند زندگی شیرین تری را می توانند تجربه کنند اما در این میان عدم تعقل و دور اندیشی افراد به هنگام انتخاب همسر نیز یکی از عوامل تشدید کننده رشد طلاق در جامعه است .


ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عظیم جان آبادی
1393/03/31حضرت علی علیه السلام می فرمایند: دو نعمت است که تا از دستش ندهی قدرش را نخواهی دانست، یکی جوانی و دیگری تندرستی .


پیری
تا وقتی جوان هستی و سرحال و سرشار از انرژی، فکرش را نمی کنی روزی خواهد رسید که موهایت همچون برف سپید شده و گرد پیری روی چهره‌ات بنشیند، ضعف و ناتوانی بر وجودت حاکم گردد و از شور و نشاط دیروز خبری نباشد، از این روست که حضرت علی علیه السلام می فرمایند: دو نعمت است که تا از دستش ندهی قدرش را نخواهی دانست، یکی جوانی و دیگری تندرستی. و می فرمیاند: آیا خوشی های جوانی را جز ناتوانی پیری در انتظار است. ( نهج البلاغه/ 97) شاید غافل از این روز باشی اما بدان این ایام از تو غافل نیست.

تازه جوانى ز سر ریشخند              گفت به پیرى‏ كه كمانت به چند

پیر بخندید و بگفت اى جوان‏           چرخ تو را نیز كند چون كمان‏

 

سرّ و سبب پیرى‏ و آغاز آن‏

چرا انسان پیر می شود آیا از ابتدای خلقت حضرت آدم علیه السلام نیز سیر زندگانی انسانها به همین صورت بوده و انسانها پیر می شدند؟

از حضرت صادق علیه السّلام نقل كرده‌اند كه آن جناب فرمودند: قبلا مردم پیرى را به خود نمى‏دیدند و اوّلین كسى كه آن را مشاهده نمود حضرت ابراهیم علیه السّلام بود كه در محاسنش موى سفید دید، به درگاه خدا عرض كرد: پروردگارا این چیست؟ حقّ عزّ و جلّ فرمود: این وقار و سنگینى است. عرض كرد: پروردگارا، به وقار و سنگینى من بیفزا. (علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى / ج‏1 / 361) 

از همین روست که احترام سالخوردگان در دین مبین اسلام حائز اهمیت می باشد و ابو عبد اللَّه صادق (علیه السلام ) دراین باره فرمودند : بزرگداشت پیران سپید مو جلوه‏اى از بزرگداشت خداى عز و جل خواهد بود. (گزیده كافى / ج‏1 / 363).

 اگر از دیدگاه دیگر به این موضوع بنگریم باید گفت این خاصیت طبیعت و موجودات طبیعی و به عبارت کلی تر خاصیت ماده است که رو به زوال و انحطاط می رود از این رو جسم انسان که متشکل از ماده است نیز با گذشت زمان رو به انحطاط رفته و ایام سالخوردگی و در نهایت مرگ را رقم می زند. البته علایم و ویژگی های روحی روانی نیز بر سرعت این روند بی تأثیر نیستند چنانکه امام علی درود خدا بر او، فرمود: اندوه خوردن، نیمى از پیرى است.  (نهج البلاغة / ترجمه دشتى /659 )  

رسول خدا صلوات الله علیه فرمود: روز قیامت از بندگان مى‏پرسند كه عمر خود را در چه راه‏گذرانیدند. جوانى خود را در چه راهى صرف كردند

علایم و نشانه های پیری

شاید با پیری خیلی فاصله داشته باشید اما این روزها ثانیه ها و دقایق از پی هم به سرعت می دوند گویا زمان برکتش را از دست داده است، روزها مثل سابق طولانی نیست،عمر و ایام جوانی نیز در چشم به هم زدنی سپری خواهد شد.

هر چند بیان علایم و نشانه های پیری مسئله ای نیست که برای کسی تازگی داشته و مطلب جدیدی دستگیرش شود اما یادآوری و بازگو کردن آن را خالی از فایده ندانستیم تا قدر روزها و ایامی که در آن به سر می بریم را دانسته و در عین حال چشم انتظار ایام سالخوردگی نیز باشیم.ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عظیم جان آبادی
1393/03/29بیماری روزئولا (roseola infantum) یک بیماری عفونی است که معمولا کودکان را تا سن دو سالگی مبتلا می کند. این بیماری اغلب با تب شروع می شود. سپس بدن کودک دانه های قرمز پوستی می زند.

بیماری روزئولا

این بیماری به ندرت در بزرگسالان دیده می شود. این بیماری معمولا در بین کودکانی که به مهد کودک می روند شایع تر است، زیرا معمولا کودکان این بیماری را از همسالان خود می گیرند.

 

ویروس هرپس (همان ویروس تبخال) سبب ایجاد این بیماری می شود. این بیماری اغلب با تب شروع می شود و تب کودک معمولا تا چند روز ادامه پیدا می کند. سپس بدن او شروع به زدن دانه های قرمز رنگ می کند.

 

برخی کودکان تنها به نوع خفیف این بیماری مبتلا می شوند، اما عده ای دیگر علائم شدید آن را می گیرند . این بیماری اغلب جای نگرانی ندارد و به بچه ها به نوع شدید آن مبتلا می شوند .

 

درمان این بیماری شامل استراحت کردن در منزل و نوشیدن منظم مایعات برای کاهش تب می باشد.

 

علائم

اگر کودکی در معرض ویروس رزئولا قرار بگیرد، به این ویروس آلوده می شود و حدود یک تا دو هفته طول می کشد تا علائم این بیماری در او ظاهر شود.

 

محدوده علائم این بیماری از خفیف تا شدید می باشد و در کودکان مختلف فرق می کند.

گاهی اوقات تب کودک بالا می رود و ممکن است تشنج کند. بنابراین به والدین توصیه می شود مرتبا دمای بدن کودک را با دماسنج چک کنند تا مبادا کودک دچار تشنج شود

علائم روزئولا عبارتند از :

- تب که اغلب بالاتر  از 39 درجه سانتیگراد می باشد. تب معمولا سه تا هفت روز طول می کشد.

 

- دانه های قرمز پوستی که نشانه مخصوص این ویروس است و معمولا بعد از کاهش تب ظاهر می شوند. برخی کودکان ممکن است علایمی مانند گلودرد، آبریزش بینی، سرفه و ورم غدد لنفاوی در ناحیه گردن را نیز داشته باشند.

 

دانه های قرمز پوستی معمولا از قفسه سینه شروع شده و سپس در ناحیه پشت، شکم، گردن و بازوها دیده می شوند. این بثورات پوستی معمولا خارش ندارند و چند ساعت تا چند روز بر روی بدن باقی می مانند و سپس محو می شوند.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عظیم جان آبادی
1393/03/29


اگر ناگهان دچار کمردردی شده‌اید که همراه با آن، درد به باسن و پشت ران و ساق شما هم انتشار پیدا می‌کند، به احتمال زیاد دچار وضعیتی شده‌اید که به آن سیاتیک Sciatica می‌گویند.


کمر درد سیاتیک

سیاتیک چیست؟

سیاتیک به کمر دردی می‌گویند که توسط عصب سیاتیک ایجاد شده باشد. در منطقه‌ای در بخش تحتانی کمر، رشته‌های عصبی انتهای نخاعی، کنار هم قرار گرفته و عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند. در نتیجه، آسیب یا فشار بر روی عصب سیاتیک در پایین کمردردی حس می‌شود که تا باسن، ران و پاها گسترش می‌یابد و تا 90درصد از افراد، بدون جراحی بهبود می‌یابند.

 

علایم سیاتیک

شایع‌ترین علامت سیاتیک، درد در ناحیه پایین کمر است که از طریق ران و باسن و یکی از پاها گسترش می‌یابد. درد معمولاً فقط یک پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است موقع نشستن، سرفه کردن یا عطسه بدتر شود. همچنین ممکن است پا بی‌حس، ضعیف یا سوزش داشته باشد. علایم سیاتیک معمولاً ناگهانی ظاهر شده و روزها یا هفته‌ها ادامه می‌یابد.

 

درد سیاتیک یا سایر دردهای کمر؟

85 درصد از آمریکایی‌ها، تجربه برخی از انواع کمر درد را در دوران زندگی خود داشته‌اند. اما این همیشه شامل عصب سیاتیک نمی‌شود. در بسیاری از موارد، درد کمر در نتیجه کشیدگی یا فشار بیش از حد بر عضلات در قسمت پایین بدن است. آنچه که بیش از همه درد سیاتیک را از سایر دردها متمایز می‌کند، انتشار درد تا پایین پا و به درون انگشتان است. احساسی مثل گرفتگی شدید عضلات پا که چند روز طول بکشد.

 

چه کسی سیاتیک می‌گیرد؟

اکثر افرادی که سیاتیک می‌گیرند، بین سنین 30 تا 50 هستند. زنان ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل در دوران بارداری باشند؛ به دلیل فشاری که بر عصب سیاتیک، از طرف رحم در حال رشد وارد می‌شود. علل دیگر عبارتند از: فتق دیسک و آرتریت دژنراتیو ستون فقرات.

در بسیاری از موارد، درد کمر در نتیجه کشیدگی یا فشار بیش از حد بر عضلات در قسمت پایین بدن است. آنچه که بیش از همه درد سیاتیک را از سایر دردها متمایز می‌کند، انتشار درد تا پایین پا و به درون انگشتان است. احساسی مثل گرفتگی شدید عضلات پا که چند روز طول بکشد.

علت: فتق دیسک بین مهره‌ای

شایع‌ترین علت سیاتیک، فتق دیسک است. دیسک مانند بالشتک بین مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کند. با افزایش سن، این دیسک ضعیف‌تر شده و آسیب‌پذیرتر می‌شود. گاهی اوقات مرکز ژل‌مانند یک دیسک، از طریق پوشش خارجی آن فشار وارد کرده و و بر ریشه‌های عصب سیاتیک فشار وارد می‌کند. حدود 1 نفر از 50 نفر در طول زندگی‌شان به فتق دیسک مبتلا می‌شوند. در حدود یک چهارم از آن‌ها علایمی دارند که بیش از 6 هفته طول خواهد کشید.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
عظیم جان آبادی
1393/03/28


( کل صفحات : 8 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   

موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای موسسه آسیب های اجتماعی ستایشگران محفوظ است